Üretim

manyetik

Manyetik Devre

Nüve, yüksek kalitede soğuk haddedilmiş silisli sacdan imal edilmektedir. Toplam sac kalınlığı imal edilecek trafonun gücünü belirler, ayrıca kalitesi yani manyetik geçirgenliği gauss birimiyle ifade edilir. Firmamız; yüksek manyetik geçirgenliği olan MOH kalitesinde 0.23, 0.27, 0.30 mm kalınlıklarında Batı Avrupa imalatı silisli saclar kullanılmaktadır. Bu saclar firmamıza geldikten sonra kalite kontrol departmanı onayıyla imalata alınır. Trafonun gücü ve gerilimine göre proje boyutlarında kesilir ve saclar nüve dizim işlemine tabii tutulur.
sar

Sargılar

Dağıtım ve Güç trafolarında alçak gerilim ve yüksek gerilim sargıları akım ve gerilim durumlarına uygun sarım teknikleriyle yuvarlak ve profil elektrolitik bakır veya alüminyum, A sınıfı izolasyon kağıdı ve transformer board malzemeler kullanarak sarılırlar. Alçak ve yüksek gerilim sargıları atmosferik şok dalgalarına dayanıklı, silindir tabaka sargı tipindedir. Kısa devre dinamik kuvvetlerine karşı mekanik sıkıştırmalar uygulanmaktadır. Sargıların soğutulması için yeterli aksiyal ve radyal kanallar bırakılmaktadır.
aktfikisim

Aktif Kısım ve Montaj

Nüve bobin, kapak montajı öngörülen kısa devre mekanik kuvvetlerine karşı koyacak şekilde oluşturulur. Standart transformatörlerde kapak dahil aktif kısım kazana cıvatalar ile tutturulur. Müşterinin isteğine bağlı olarak doğrudan kazana tutturulan aktif kısım uygulamaları da mevcuttur. Kapak üzerindeki tüm bağlantı elemanları ve YG buşing ark boynuzları paslanmaz ya da korozyona karşı dayanıklı özel kaplamalı malzemeden yapılır. Kapak üstü düzenlemesi şartnameye veya müşteri isteklerine göre oluşturulur.
tank

Tank

Tanklar ve üst kapaklar yumuşak çelikten yapılmaktadır. Dağıtım transformatörlerinin soğutma yüzeyleri dalga duvarlardan oluşur. Dalga duvarlar aynı zamanda tankın yan yüzeyini oluşturur. Taban sacı, yanlar ve çerçeve sızdırmaz şekilde kaynatılıp 4000 kVA 'ya kadar olan transformatörlerde soğutma yüzeyi olarak dalga duvar kullanılabilir. Ayrıca radyatörleri soğutma yüzeyi olarak kullanmak mümkündür. Kaynaktan sonra her tankın yağ sızdırmazlık testinden geçmesi gerekir. Bu nedenle her tank üretildikten sonra basınç altına alınır. Biten tanklar ve üst kapaklar DIN standartlarına uygun olarak kumlanır. Eğer müşterinin özel istekleri varsa ya da kumlama için çeşitli talepler var ise bu istekleri karşılayacak düzeneğe sahiptir. Üst kapaktaki buşingleri IEC 60144 'e uygun saçtan yapılmış bir kutunun içine almak mümkündür. Ayrıca BS 2562 'ye göre kablo kutusu tankın yanlarına takılabilir.
boyama

Boyama

Standart olarak transformatörler RAL 7033 rengindedir. Transformatör tankları daldırma ve püskürtme yöntemi ile boyanır. Boyama yöntemi müşteri isteğine ve transformatörün çalışma koşullarına uygun olarak seçilir.Müşteri isteğine göre değişik uygulamalarda (çinko kaplama) değişik film kalınlığında veya değişik renklerde trafo teklif edebilir. Ayrıca eğer istenirse sıcak daldırma galvanizli tanklar imal edilebilir.
testler

Testler

Yağlı tip dağıtım ve güç transformatörlerinde TS 267 EN 60076-1 standardına göre rutin, tip ve özel testler uygulanır. Ayrıca ANSI/NEMA /CSA standartlarına göre de laboratuvarımızda testler yapılmaktadır. Her üretilen trafo standart olarak aşağıda yazılı testlerden geçmektedir. Müşterilerine uzun yıllar sorunsuz çalışan transformatör sunabilmek BETA TRANSFORMATÖR ‘ün en önemli hedefidir. Bu hedef doğrultusunda kalite ve kontrol bölümlerimiz projeler üzerinde detaylı bir şekilde çalışmaktadır.